Error
  • The template for this display is not available. Please contact a Site administrator.

Pomysły na darmowe, rewelacyjne i nietypowe wakacje w mieście dla starszych i młodszych.

Dziecko się nudzi? Perspektywa wakacji w mieście wpędza w depresję? Obawa przed wirusem przeszkadza w zabawie? Marzycie o darmowych wakacjach pełnych atrakcji?

Mamy rozwiązania :) Rewelacyjne pomysły na miejskie wakacje dla starszych dzieci, ale i tych nieco mniejszych:

 

1. Miejsce pierwsze - moje dzieci i dzieci znajomych oszalały na punkcie tej zabawy. Mało tego - dorośli również! To...

geocaching!

Zabawa, w którą  bawią się na całym świecie, dla wszystkich bez względu na wiek (maluchy oczywiście w towarzystwie dorosłych i przy ich pomocy, ale szukanie każdego wciąga). Geocaching polega na odkrywaniu miejsca ukrycia keszów, małych lub dużych pojemników. W tych pojemnikach znajduje się obowiązkowo logbook (skrzynki mikro zawierają tylko logbooka), a czasem i drobne przedmioty - skarby. Każdy może wpisać się do logbooka i wymienieć znaleziony skarb na swój fant. Na wymianę można dawać co zechcemy, nie mogą być to jednak śmieci i nic co się może zepsuć (jedzenie w każdej formie odpada). W takich skrzynkach można znalźć np. figurki, smycze, małe przytulanki, wisiorki, wpinki, itp. Zanim wybierzemy się na poszukiwanie - platformę internetową, na której zaznaczamy obszar poszukiwań, określamy jakiego rodzaju skrzynki nas interesują i dowiadujemy się gdzie ich szukać. Następnie wykorzystując GPS w telefonie  i rozwiązując zagadki bądź kierując się jedynie wskazówkami  - odnajdujemy skrytkę. Warto zainstalować aplikację kompatybilną z platformą internetową - ułatwi nam to wpisy zdobytych keszów i uwagi/podziękowania dotyczące skrytek.

 

Zalety:

- zabawa jest całkowicie bezpłatna,

- nudne spacery przestają być nudne,

- nawet w najbliższej okolicy, którą doskonale znamy - możemy odkryć ciekawe miejsca,

- dzieci już nie chcą siedzieć przed komputerem, wolą spacery, długie wyprawy i geocaching!

- za darmo dostarczamy dzieciom i sobie super rozrywki,

- starsze dzieci (te, które same wychodzą z domu :) ) mogą wybierać się same na takie wyprawy w bezpieczne miejsca - zalecamy informowanie o celu  dorosłych ( ważne jest zweryfikowanie trudności, poziomu bezpieczeństwa i położenia skrytki, np. nad rzekę nie puszczajmy lepiej dzieci - nawet starszych - bez opieki),

- można poznać (nawet tylko wirtualnie) świetnych, pomocnych i interesujących ludzi - już pierwszego dnia poszukiwań, po pierwszych wpisach - odezwał się do nas doświadczony geokeszingowiec (czy to poprawne określenie? :) ) bardzo miło nas powitał, zachęcił do zabawy i zaoferował pomoc! Bardzo miłe zaskoczenie i do tego oszołomienie, kiedy zobaczyliśmy dokonania tej osoby, dzieci od razu stwierdziły: "My też tak chcemy! Ten ktoś musi być super!"

- fajnie współpracuje się rodzinnie :) 

- na zwykłe miejsca patrzy się innym wzrokiem... :)

- poznajemy zabytki, ciekawe miejsca oraz ich historię ( założyciele skrytek często bardzo ciekawie o nich piszą), 

- wyciąga z miasta :)

- można założyć własne skrytki :)

 

Wady:

- poważne uzależnienie już od pierwszej znalezionej skrytki :) "obawiam się", że żaden wyjazd nie obędzie się bez geocachingu :)

 

2. Pokemony - znacie?

Szukanie Pokemonów nie jest już tak modne jak kiedyś, ale jest niezmiennie zabawne. Jeśli chcesz oderwać dziecko od komputera, zainstaluj w telefonie aplikację i w drogę :)  To nie jest zła zamiana wbrew pozorom - dziecko wychodzi z domu, każdy nawet najnudniejszy spacer, wyjście do sklepu, czy do urzędu - dostarcza nowych wrażeń i staje się świetną zabawą. Zobaczycie, dziekco samo będzie chciało wyskoczyć rano po chleb ;)

Ważne jest bezpieczeństwo - nie wgapiamy się ciągle w ekran, bo można wpaść pod samochód, uczmy dzieci odpowiedniego korzystania, by nawet jęśli wyjdą same - były bezpieczne.

 

Zalety:

- wciąga :)

- wyciąga z domu,

- zapewnia ruch i jest pretekstem do innych aktywności oraz urozmaiceniem na zwykłym spacerze (nawet czekanie na autobus staje się fajne ;) ),

- łączy rodzinnie (można rywalizować, współpracować, szukać za pomocą jednego telefonu lub kilku),

- nawiązuje do bajki co dla niektórych dzieci jest  bardzo ważne,

- bezpłatne.

 

Wady:

- wciąga :)

 

3. Gry miejskie

Można skorzystać z gotowych gier, które w wielu miastach są zorganizowane, bądź wymyślić  samemu trasę i miejsca, które dzieci mają odszukać. Mogą być to: pomniki, wyjątkowe budynki, ciekawe miejsca, niezwykłe drzewa - praktycznie wszystko. Możemy stworzyć mapę lub poisać etapy, odległości i udostępnić  kolejne wskazówki: można opisać je lub udostępnić zdjęcia tych miejsc. By bawić się wspólnie z dziećmi, a nie jedynie organizowac im zabawę - robimy najpierw przegląd ciekawych miejsc w określonym terenie (np. park miejski i okolice, ogród muzeum i okolice itp), następnie  wyznaczamy trasę,  oznaczamy kolejne miejsca do odnalezienia, określamy nagrodę: np. wspólne lody, piknik w parku, wystawa plenerowa itp.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie przy odszukiwaniu miejsc, zwłaszcza jeśli dzieci są samodzielne i będą się bawić bez opieki dorosłych.

W wersji rozszerzonej bądź dla starszych, samodzielnych dzieci gra może być rozszerzona o aktywności, np.: 

- zjedz lody w lodziarni na rogu ulicy X i Y,

- kup na straganie pamiątkę za max 6 zł,

- znajdź za bramą miejską makietę miasta i odszukaj na niej ratusz,

- zrób zdjęcie 6 pomników,

- zrób zdjęcie pomników 6 poetów,

- znajdź 3 budynki z witrażami i zrób im zdjęcie (jeden nie może być kościołem),

- zrób zdjęcia 3 historycznym napisom na murach,  po drodze będą 4,

- zrób sobie zdjęcie z pomnikiem znanej kobiety,

- odkryj 4 tablice pamiątkowe, zapisz jakiego wydarzenia dotyczą.

Dodatkowo możemy uzupełnić zabawę o element czasu - pewne działania mają być wykonane w ciągu 10 minut lub w określonym przedziale czasowym, bądź cała gra ma zakończyć się po 4 godzinach. Warto zastanowić się lub/i sprawdzić wcześniej czy ząłożenia czasowe, zadania - są realne i bezpieczne do wykonania.

 

Zalety:

- poznajemy okolice,

- organizujemy dzieciom fantastyczną wspólną zabawę i to bezpłatną :)

- poszerzamy wiedzę swoją i dzieci,

- wyciągamy dzieci z domu :)

 

Wady:

- to wciąga ;)

- przygotowania mogą być czasochłonne, jeśli chcemy naprawdę dobrze przygotować dzieciom zabawę :)

 

4. Ciekawe zadania w zbyt dobrze znanych miejscach.

Jeśli jesteśmy tego dnia ograniczeni do terenu jednego, niedużego miasteczka bądź ogrodu (botanicznego, zoologicznego) czy parku również możemy się dobrze bawić :) Poszukiwanie skarbu, ktory wcześniej lub podczas zabawy ukryjemy np. w gałęziach drzewa czy przykleimy od spodu ławki - jest zawsze świetną zabawą. Wskazówki to: 

-przygotowana wcześniej mapa,

-wypisane miejsca do "zaliczenia",

-pozostawiane w różnych miejscach karteczki ze wskazówkami (zalecam numerowanie),

-strzałki namalowane kredą, ułożone z patyków (jak w podchodach),

- znaki, które trzeba znaleźć (np.  kolorowe karteczki, gwiazdki narysowane kredą, pochowane figurki itp.)

Celem może być również odkrycie ciekawych roślin, zwierząt czy miejsc, pomników. Odnalezione dzięki wskazówkom nietypowe rośliny itp. dzieci mogą sfotografować. 

 Zalety:

- ciekawa zabawa nawet w znanych okolicach, urozmaicenie wyjścia po raz 6 do zoo ;)

- poznawanie roślin, zwierząt czy miejsc oraz związanych z nimi wiadomości,

- ćwiczenie umiejętności szukania,

- wspólna zabawa bezpłatna :)

- znalezione fanty stają się pamiątkami po zabawie,

 

Wady:

- potrzebny spryt by wykorzystać moment nieuwagi dziecka ;)

 

5. Prywatna mapa okolic

Zabawa ta wymaga możliwości wydrukowania mapy okolicy. Dokładność powinna być znacznie większa niż typowych turystycznych map, ponieważ będą zaznaczane na niej miejsca typu: urocza ślepa uliczka, róg parku ukochany przez psy itp.

Odkrywanie nowych i znanych miejsc ma wiązać się z opisywaniem ich na mapie:

- zapisujemy śmieszne wydarzenie, do którego doszło w danym miejscu,

- nazywamy z zapisujemy wymyśloną nazwę np. Zaułek  Dwóch Lodziarni, Psi Róg Parku, Zielony Plac Zabaw, Plac Wysokiej Fontanny,

- opisujemy co w danym miejscu nas teraz/kiedyś poruszyło: piękny widok, poruszający mural, wysoki mur klasztorny itp.

Poruszamy naszą i dzieci wyobraźnią, by miejsca zyskały osobisty charakter i nazwę. Być może  Plac Ratuszowy stanie się Placem Szalonych Gołębi, a ulica J.Słowackiego ulicą Pysznych Lodów, a po bułki już nigdy nie pójdziemy do Awiteksu na rogu, tylko do Jaskini Pachnących Bułek, ale zyskamy świetną zabawę :)

Mapę możemy oczywiście również narysować, potrzebna będzie jedynie duuuuża kartka, ale dla młodszych dzieci może być to zbyt trudne i nużące wyzwanie, nawet jeśli pomaga rodzic.

 

Zalety:

- odkrywanie zwykłych miejsc na nowo,

- super zabawa z mapą i jej tworzeniem,

- wciąga :)

- zabawa wyobraźnią,

- nowa ozdoba na ścianie - rodzinna mapa okolic okraszona nowymi nazwami i opisami przeżyć,

- bezpłatna (jeśli mamy drukarkę) lub prawie ;)

 

Wady:

- konieczne wydrukowanie (narysownaie mapy) mapy,

- trzeba uruchomić wyobraźnię :)

 

 6. Mapa.

Obecnie większość ludzi przestawiła się na mapy w telefonach komórkowych. Wygodne, proste i jeszcze nawigacja powie gdzie skręcić, i czy jesteśmy już na miejscu. Warto sięgnąć jednak po tradycyjną turystyczną mapę, pokazać dziecku jak z niej korzystać, a potem wyznaczyć trasę np. do nowej lodziarni i ruszyć z mapą w dłoni w drogę. Ważne by odhaczać po drodze różna ciekawe miejsca - najpierw np. wypisać je na kartce czytając mapę, a potem oznaczać je jako znalezione. Przy okazji można poczytać o ich historii.  Dla dorosłych  zabawa może wydawać się nudna, ale i w ich przypadku możliwe, iż pojawi się komentarz: "Tysiące razy przechodziłem obok tego budynku, a nie wiedziałem, że to taka perełka renesansowej architektury" :)

Zresztą oglądanie świata oczami dziecka - jest odkrywcze :)

Mapy w telefonie rówznież nie są zakazane ;) Dzieci lubią taką przesuwającą się kropeczkę na mapie ;)

 

Zalety:

- mapa - nauka korzystania z niej,

- poznawanie okolicy,

- wspólna, bezpłatna zabawa,

- wciąga :)

- zwykłe wyjście zmienia się w świetną zabawę.

 

Wady:

- dla rodzica może nie być to tak ciekawa rozrywka jak dla dziecka ;)

 

 

 A tutaj lista typowych atrakcji miejskich w nietypowych odsłonach: zerknij tu :) Zapraszamy :)