Error
  • The template for this display is not available. Please contact a Site administrator.

Słuchaj taty, tata wie lepiej...

Janinka bawiła się świetnie  zjeżdżając z tatą i kuzynką na sankach. Problem pojawił się w czasie powrotu do domu. Dziecko miało przemoczone rękawiczki i płakało z zimna. Tata polecił zdjąć mokre rękawiczki, a rączki włożyć do kieszeni. Wyjaśnił dlaczego jest to lepsze rozwiązanie niż pozostanie w mokrych rękawiczkach. Janinka nie posłuchała taty, uznała że po zdjęciu rękawiczek będzie jej jeszcze bardziej zimno. W złym nastroju wrócili do domu.

Tata był zdenerwowany, że dziecko go nie posłuchało i marzło, Janinka nie mogła zrozumieć zachowania i polecenia ojca. Skąd nieporozumienie?

 

 

Wyjaśnienie:

Tata poprzestał na stwierdzeniu, że córka go nie słucha, bez wnikania jaka jest tego przyczyna. Dla dziecka  taka sytuacja jest bardziej złożona. Przez kolejne zimowe dni Janinka słyszała od rodziców żeby założyła rękawiczki, bo będzie jej zimno w rączki. Doświadczenie potwierdziło informacje od rodziców: rzeczywiście w rękawiczkach było cieplej. I nagle tata przekazuje zupełnie sprzeczną z dotychczasowymi informację: zdejmij mokre rękawiczki - będzie cieplej w rączki. Dla dziecka to dysonans poznawczy. To co utrwaliło, potwierdziło doświadczeniem, zostaje zakwestionowane, przekazana zaś wiedza jest sprzeczna z dotychczasową.

Na jednej szalce wagi jest więc wiedza i doświadczenie, na drugiej: tylko nowa wiedza. Inne czynniki/zmienne czyli to, że rękawiczki tym razem są mokre i wyjaśnienia ojca, są niewystarczające dla dziecka, a irytacja taty tylko potęguje trudność zrozumienia tej sytuacji.

Podobne wydarzenia wymagają od rodzica bardziej wnikliwego poszukiwania źródła nieporozumienia, szerszych wyjasnień czasem opartych nie tylko na przykładach, ale i eksperymentach.

W tym wypadku rodzice zrobili z Janinką właśnie eksperyment: do zamrażarki wspólnie wlożyli mokrą i suchą rękawiczkę, a dziecko miało po pewnym czasie sprawdzić czym się różnią - tak by sama mogła wyciągnąć wnioski i zdecydować czy lepiej było zdjąć, czy zostawić mokre rękawiczki.