Error
  • The template for this display is not available. Please contact a Site administrator.

Zwierzak a noworodek

Pojawianie się dla naszego zwierzaka, nieważne psa czy kota, nowego członka rodziny może być bardzo trudne. Agresja, znaczenie terenu, okazywanie niezadowolenia np. poprzez załatwianie potrzeb fizjologicznych w niewłaściwych miejscach - wachlarz reakcji negatywnych może być szeroki. Jak zapobiec poczuciu odrzucenia, zagrożenia  zwierzaka?

 

Przede wszystkim nie narażamy go na szok: dzień dobry to dzidziuś ;) Poznawanie się należy zacząć od zapachu. Ze szpitala przynosimy rzeczy  maluszka, które mają jego zapach, tak by nasz pies czy kot, miał szansę poznać obcą woń. Karmimy zwierzaka bezpośrednio po powrocie ze szpitala, gdy nasze ubranie i ciało jest ciągle przesiąknięte zapachem dziecka. Staramy się mieszać zapachy: nasze (dobre, znajome), dziecka (obce, podejrzane) i psa/kota.

Pierwsze spotkanie jest bardzo ważne: pokazujemy zwierzakowi malucha, stanowczo, ale i spokojnie reagujemy na gwałtowne zachowania podopiecznego, pozwalamy obwąchać i poocierać się o dziecko. Oczywiście należy mieć pełną kontrolę nad zwierzakiem, bo nawet świetnie nam znany i spokojny zazwyczaj - może w tej sytuacji zareagować w niespodziewany dla nas sposób.

Po przybyciu noworodka, musimy dużo czasu poświęcać również pupilowi, tak by jego skojarzenia z maluchem nie wiązały się z odrzuceniem przez opiekuna. To bardzo trudne, zwłaszcza, jeśli noworodek wymaga bardzo dużo opieki, ale procentuje świetnymi kontaktami na linii dziecko - zwierzak oraz brakiem kłopotów dla nas (np. z brudzeniem mieszkania czy agresją). I pamiętajmy: nagradzamy za dobre zachowania, to utrwala właściwe reakcje pupila.

 

A co jeśli nasze zabiegi nie przynoszą oczekiwanych efektów lub mamy jakieś wątpliwości? Najlepiej skorzystać z pomocy psychologa dla zwierząt. Specjalista oceni sytuację w domu, posłowie co zrobić by psa czy kota odpowiednio przygotować (zwłaszcza jeżeli to tzw."trudny" zwierzak), powie co i w jaki sposób zmienić by w rodzinie panowała zgoda i akceptacja. Często pomoc specjalisty zapobiega oddaniu zwierzaka di schroniska.

 

Sprawdź