Error
  • The template for this display is not available. Please contact a Site administrator.

Foteliki samochodowe

Bezpieczeństwo dzieci w podróży  jest obecnie zazwyczaj bardzo poważnie traktowana przez ich rodziców. Coraz rzadziej widać obrazki dzieci przewożonych bez fotelików, w nieodpowiedni sposób. Niewątpliwie jest to wpływ - między innymi - możliwości dostania mandatu przez nieodpowiedzialnego opiekuna. Wielu rodziców przed pierwszą podróżą dziecka (zwykle w czasie powrotu ze szpitala) długo rozważa jak zapewnić maluchowi maksymalne bezpieczeństwo. Co jest najbardziej istotne przy zakupie fotelika dla dziecka?

 

 

Najważniejsze pytania:


1. Czy noworodek musi być przewożony w w foteliku po wyjściu ze szpitala?

Tak. Objęcia matki nie są żadną gwarancją bezpieczeństwa dla dziecka. W razie wypadku dziekco może być zbyt mocno uściśnięte przez opiekuna, bądź wypuszczone z rąk w wyniku siły uderzenia. Długość trasy nie ma znaczenia: nawet mała odległość od szpitala nie wyklucza wypadku. Pamiętajmy, że dla noworodków są specjalne wkładki do fotelików.

 

2. Jak wybrać fotelik? Czym kierować się przy jego wyborze?

Najczęstsza odpowiedź to: atesty. Nie jest to jednak pełna odpowiedź, ponieważ teraz rzadko można trafić w sprzedaży na fotelik bez atestu, nawet jeśli kupowany jest w markecie za najniższą cenę. Przed kupnem fotelika należy oczywiście dowiedzieć się czy będzie odpowiedni dla wagi naszego dziecka i modelu naszego samochodu.

Rozsądny rodzic przed zakupem fotelika - będzie starał się dowiedzieć jak najwięcej o wybranym modelu. Przede wszystkim o tym jak wybrany fotelik sprawdza się w testach zderzeniowych. Dla bezpieczeństwa swojego dziecka należy wybrać ten, który w tych testach wypadł najlepiej. Warto również zainteresować się tym, czy  fotelik nie zawiera substancji toksycznych, które mogą zaszkodzić naszemu dziecku.

Nie bez znaczenia jest cena fotelika, ale oszczędzając powinniśmy sobie zadać pytanie co jest dla nas najważniejsze czy zdrowie i życie naszego dziecka, czy zaoszczędzone na tym zakupie pieniądze. Kupując samochód kierujemy się względami bezpieczeństwa (ilość poduszek powietrznych itp.), kierujmy się więc nimi i kupując fotelik dla naszego potomka.

Niestety część rodziców  biorąc pod uwagę względy finansowe i estetyczne, kupuje np. foteliki razem z wózkiem. Owszem taki zestaw ładnie wygląda, pasuje do siebie, ale tego typu foteliki zwykle nie są przebadane w testach zderzeniowych. Podobnie jak marketowe foteliki spełniają one głównie (jeśli nie tylko) funkcję "antymandatową".

Wybierając taki fotelik nie mamy żadnej pewności, że spełni on w krytycznym momencie swoją ochronną funkcję.

 

3. Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Bezwarunkowo tyłem. Podczas hamowania w czasie ustawienia fotelika przodem do kierunku jazdy na kark i głowę dziecka działa tak duża siła że może ona doprowadzić nawet do jego śmierci. Na stronach internetowych można znaleźć wiele filmików ukazujących w jaki sposób i z jaką siłą główka  dziecka porusza się w czasie zderzenia, kiedy maluch siedzi przodem i tyłem do kierunku jazdy. Urazy, które grożą dziecku w przypadku ustawienia przodem, wynikają z działania dużych sił przede wszystkim na głowę, która jest jeszcze ciężka w stosunku do reszty ciała oraz słabo rozwiniętych mięśni szyi i karku. Również napięcie pasów bezpieczeństwa w chwili wypadku i ich nacisk na ciało dziecka jest mniejsze co obniża ryzyko wystąpienia lub stopień zaistniałych urazów wewnętrznych, przy jednoczesnym braku obniżenia poziomu bezpieczeństwa pasów.Porównanie nie pozostawia żadnych wątpliwości co do tego, które ustawienie jest bardziej bezpieczne.

 

Również to zestawienie powinno dać do myślenia "fanom" ustawienia fotelika przodem:

fotelik ustawiony przodem - siła oddziałująca na dziecko w czasie zderzenia: 1700 newton

fotelik ustawiony tyłem - siła oddziałująca na dziecko w czasie zderzenia: 250 newton

 

Źródło: tryggtrafikk.no

 

4. Czy bezpieczne jest, gdy dziecko jedzie w foteliku na przednim siedzeniu?  Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Lepiej zrezygnować z przewożenia dziecka na przednim siedzeniu. Jeśli jest taka konieczność (np. większa ilość dzieci do przewiezienia, wówczas oczywiście ustawienie tyłem jest bardziej bezpieczne dla malucha ze względu na obrażenia głowy i karku jakie mogą zaistnieć w razie wypadku. Problem w tym, że większość samochodów ma obecnie poduszki bezpieczeństwa. Otwarcie takiej poduszki w chwili wypadku może być bardzo niebezpieczne dla dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy. Zwykle przy takim ustawieniu poduszka pasażera jest wyłączona. Niestety to tylko zawodne urządzenie i może zdarzyć się, iż podczas zderzenia taka poduszka jednak otworzy się i będzie zagrożeniem dla dziecka (czynnikiem aktywującym poduszkę może być pojawienie się iskry z innego źródła niż mechanizm otwierania poduszki).

Jeżeli chcemy widzieć nasze dziecko - zamontujmy specjalne lusterka, które pozwalają na jego obserwację, kiedy siedzi w foteliku zamontowanym tyłem, na tylnym siedzeniu.

 

Wnioski?

Wybierajmy foteliki z możliwie najlepszą oceną uzyskaną w testach zderzeniowych. Montujmy je tyłem do kierunku jazdy na tylnym siedzeniu samochodu najdłużej jak to jest możliwe (np. do 4 roku zycia). Sprawdźmy w miarę możliwości czy fotelik nie zawiera materiałów toksycznych.