Error
  • The template for this display is not available. Please contact a Site administrator.

Chusta czy wózek?

Nie namawiamy do rezygnacji z wózka. Każdy rodzic nie jeden raz dziękował za ten wspaniały wynalazek :). Niemniej warto zastanowić się nad zaletami chusty. A jest ich naprawdę wiele.

 

 

Noszenie dzieci w chustach jest bardzo starym rozwiązaniem. Niektórzy twierdzą, że nie tylko starym, ale i prymitywnym. Z jakichś przyczyn chusty wracają jednak do łask.

 

Przyczyną jest szereg zalet, których nie mają np. wózki:

 

- Wygoda - chusta jest wygodna zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Nic nie ciśnie, nie przeszkadzają zbędne sprzączki czy usztywnienia. Chusta dopasowuje się do ciała rodzica i dziecka. A dziecko noszone w chuście, a nie na rękach - nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności, wyjścia na spacer czy na mniejsze zakupy stają się łatwiejsze.

- Poczucie bezpieczeństwa - dziecko czuje cały czas ciepło ciała, bicie serca, zapach rodzica. To uspokaja. Równiez rodzic czując tak blisko swoje dziecko, jest spokojniejszy, nie musi szukać wzrokiem łóżeczka, czy wózka. Po prostu czuje swoje dziecko.

- Spokojny sen - dziecko czując się bezpiecznie zasypia szybciej, śpi spokojniej i dłużej.

- Sposób na kolkę - dziecko mając poczucie bezpieczeństwa, jest spokojne, mniej narażone wobec tego na kolkę. Natomiast przy jej wystąpieniu brzuszek dziecka jest w naturalny sposób masowany poprzez kontakt z ciałem rodzica, odpowiednie ułożenie zaś pomaga szybciej pozbyć się przykrej dolegliwości.

- Prawidłowy rozwój - chusta  (odpowiednio dobrana i prawidłowo wiązana) jest wskazywana przez ortopedów jako sposób na prawidłowy rozwój stawów biodrowych dziecka. Oczywiście ważne jest właściwe wiązanie chusty i układanie w niej dziecka, nieprawidłowe wykorzystanie chusty może pogorszyć stan dziecka, dlatego w takich wypadkach ważna jest konsultacja z ekspertem.

- Radość ze stałego kontaktu z dzieckiem/rodzicem - bezcenna...

 

 

Obecnie dostępnych jest szereg modeli chust, które można dostosowac do swoich potrzeb oraz do wieku/wagi dziecka:

 

- Chusty tkane/wiązane - to zwykły pas materiału (co ważne materiał musi być dobrej jakości), który może mieć od ponad 2 do ponad 5 metrów długości. Wykorzystanie tego typu chust wymaga pewnej wprawy w wiązaniu, lecz są one bardzo wytrzymałe i można w nich nosić nawet starsze/cięższe dzieci. Sposobów wiązania chust jest wiele, warto zapoznać się z nimi i wybrać najbardziej nam odpowiadające.

- Chusty elastyczne - stosowane przy noszeniu młodszych dzieci, świetnie dopasowują się do ciała matki i dziecka. Chusty te wymagają umiejętności wiązania, lecz nie ma potrzeby wiązać ich od nowa  przy każdym użyciu (wiązanie nie jest tak trudne jak w wypadku chust tkanych). Noszone na jednym ramieniu.

- Chusty kółkowe - to prostokątny pas materiału, który jest zaciskany poprzez ciężar dziecka za pomocą wszytych w materiał kółek. Zaletą tego typu chust jest szybkość i prostota zakładania.

- Chusty typu kieszonka (pouch) - to materiał skrojony w ten sposób, by tworzył kieszonkę, do której wygodnie i bez potrzeby nauki wiązania możemy włożyć dziecko. To wygodne rozwiązanie, ale kieszonkę należy dobierać bardzo uważnie do typu budowy ciała rodzica, tak by dziecko było właściwie ułożone (dlatego zwykle nie można dzielić się kieszonką z drugim rodzicem). Noszone są na jednym ramieniu.

- Nosidła Mei - Tai - miękkie nosidła pochodzenia azjatyckiego, przeznaczone dla dzieci starszych, które same i pewnie trzymają główkę. Zakłada je się szybko i w prosty sposób, pasy naramienne oraz pas biodrowy stabilizują całe nosidło, którego głównym elementem jest kwadratowy/prostokątny panel.

- Nosidła ergonomiczne - szczegółnie lubione przez panów, przypominają miękkie plecaczki i nosidełka Mei - Tai. Wygodne w zakładaniu, do zapięć wykorzystywane są rzepy i sprzączki.

- Podaegi - nosidła, które pochodzą z Korei. Prostokątny materiał zakończony jest paskami, służącymi do wiązania nosidła. Przeznaczone dla dzieci starszych, które potrafią już pewnie siedzieć.

 

Może warto zastanowić się nad chustą oprócz wózka?