Error
  • The template for this display is not available. Please contact a Site administrator.

Zioła na przeziębienie

Przeziębienie może skutecznie pokrzyżować plany i zepsuć nastrój. Aby się przed nim uchronić  można skorzystać z pomocy jaką niosą zioła. Ich stosowanie pomoże w zapobieganiu przeziębieniom, podniesieniu odporności oraz przy pokonaniu nawet powracających infekcji dróg oddechowych. Dobór i dawkowanie powinny być jednak uzależnione od stanu i wieku chorego (zwłaszcza w wypadku małych dzieci) i stosowane najlepiej po konsultacji lekarskiej.

 

 

Ziołowa kąpiel

Przyjemny sposób zapobiagający przeziębieniu. Przed zanurzeniem się w wannie z wodą, dolewamy do niej napar z rumianku i tymianku. Taka kąpiel pobudza krążenie i działa przeciwzapalnie.

 

Inhalacje

Wiadomo, iż ulgę w czasie zapalenia górnych dróg oddechowych czy przy katarze przynoszą inhalacje.  Powodują rozrzedzenie wydzieliny, zmniejszenie obrzeku i nawilżenie śluzówki, Rumianek i tutaj króluje, poza nim można stosować napar z tymianku, eukaliptusa, szałwii (zwłaszcza przy problemach z zatokami) i lawendy.

 

Nacieranie

Olejki na bazie ziół są również doskonałe do nacierania piersi. Nacieranie wieczorem, ulatwi oddychanie i zapewni spokojny sen. Warto skorzystać z olejków: tymiankowego oraz eukaliptusowego.

Olejki te mogą być również używane przy nawilżaniu powietrza w pokoju.

 

Płukanie gardła

Ból gardła może osłabić płukanie odpowiednimi naparami ziołowymi: szałwią lub tymiankiem.

 

Herbatki ziołowe

- Rozgrzewają, działają przeciwzapalnie, napotnie i wykrztuśnie:

- Rumianek - działa łagodząco oraz bakteriobójczo,

- Podbiał - pomaga przy kaszlu,

- Tymianek - działa bakteriobójczo oraz wykrztuśnie,

- Porost islandzki - łagodzi stany zapalne błon śluzowych,

- Anyż - rozgrzewa i pomaga przy męczącym kaszlu,

- Werbena pospolita - pomaga złagodzić ból gardła oraz działa przeciwkaszlowo.

 

Zioła mogą naprawdę skutecznie pomóc w pokonaniu przeziębienia. Należy jednak pamiętać, że nie są one niewinne w działaniu. Połączenie niektórych ziół tabletkami przepisanymi przez lekarza (lub tymi do dostania bez recepty) może być bardzo szkodliwe dla organizmu. Zioła mogą także uczulać lub wpływać negatywnie na stan chorego przy dodatkowych schorzeniach (np. kłopotach z sercem, wątrobą, itp.). Ciąża oraz zbyt młody wiek chorego (niemowlęta, małe dzieci) - również nakazują wyjatkową ostrożność. Zatem nawet lecząc się bez chemii, lepiej skonsultować się z lekarzem i poinformować go o wszystkich środkach, które stosujemy/chcemy stosować.